Kuidas nuge hooldada ja teritada?

Toiduvalmistamise iga etapp võib vajada erinevat kööginuga. Kokanuga sobib enamikeks lõikamistöödeks, leivanoaga on hea lõigata kõva koorikuga küpsetist nagu näiteks ciabatta, koorimisnuga on mõeldud puu-ja köögiviljade koorimiseks, fileerimisnuga sobib kalale jne. Aga kõik noad vajavad hooldust, et oleksid puhtad ja teravad.

Fiskarsi nugade kasutamine

Enamik Fiskarsi roostevabast terasest noaterade kõvadus on vahemikus HRC 52 kuni HRC 56, mis muudab need ideaalseks tavapärastes köögitöödes. Mida kõvem on noa tera, seda kauem see terav püsib. Samas on kõvema terase teritamine keerukam ja nõuab terituspulga või käia kasutamist. Pehmemat tera on kergem teritada, aga seda tuleb teha sagedamini. 

  • Ära kasuta kööginuga kontide, külmunud toidu ning muude kõvade materjalide töötlemiseks.
  • Väldi noatera väänamist, painutamist ja lööke, sest halvimal juhul võib tera murduda.
  • Nuga püsib kauem terav, kui lõikamisel kasutada pehmest materjalist aluspinda. Vaheta kõik klaasist, kivist või akrüülist lõikelauad plastikust või puidust lõikelaudade vastu. Ära lõika graniidist või marmorist töötasapinnal.
  • Mida paremini noa eest hoolitsed, seda harvemini pead seda teritama. Ometi on normaalne, et täiusliku teravuse säilitamiseks tuleb nuga regulaarselt teritama.

Kuidas teritada nuge?

Fiskarsi nugade teritamine

Teravat ja hästi hooldatud nuga on ohutum kasutada kui nüri nuga. Elukutselised kokad kasutavad terituspulka iga kord pärast noa kasutamist, et tagada teravus ja kasutusvalmidus järgmiseks korraks. Tavalises koduköögis ei ole nii sage teritamine vajalik. Kas teritada kindlate ajavahemike järel või vajadusel, on sinu enda otsustada.
Teritamine on lihtne, kui kasutad kas Roll-Sharp teritajat, terituspulka või terituskivi.

Fiskarsi Roll-Sharp™ teritaja

Roll-Sharp™ teritajaga on nugade teritamine kiire ja hõlbus. Teritaja tuleb asetada tasasele pinnale ja tõmmata tera läbi selle 15 või 20 korda. Noatera mõlema poole teritamiseks on oluline seda teha edasi- ja tagasisuunas. Teritaja 40° teritusnurk sobib enamikule kööginugadele. Roll-Sharp™ noateritaja sobib kõikidele Fiskarsi nugadele v.a Titanium noad.

Fiskarsi terituspulk

Terituspulga kasutamine nõuab spetsiaalset tehnikat. Fiskarsi noaterade teritusnurk on 26-30°. Nuga peab piki terituspulka edasi-tagasi liigutama 15° nurga all ja kordama seda tera mõlemal poolel. Kasuta pikki, ühtlasi lükkeid.

Fiskarsi terituskivi ehk vesiluisk

Terituskivi ehk vesiluisk tagab täiusliku terituse ja viimistluse. Komplekti kuulub 26° teritusnurga hoidja. Kui sinu noa teritusnurk on erinev, soovitame nuga teritada ilma nurgahoidjata. Libisemiskindel jalus hoiab luisu kindlalt paigal. Nahast lapiga saad noatera pärast teritamist viimistleda ja poleerida. Terituskivi on ideaalne valik Titanium nugadele

Sõltumata nugade teritamiseks valitud meetodist, tuleb pärast teritamist nuga kuuma vee all loputada ja kuivatada. Fiskarsi kvaliteetsed noad püsivad pärast teritamist teravad märkimisväärselt kaua.

Kuidas nuge hooldada?

Sarjade Norden, Titanium, Norr, All Steel ja Royal noad tuleks pesta käsitsi. Teisi Fiskarsi nuge võib pesta nõudepesumasinas, kuigi soovitame ka neid pesta käsitsi, sest nii püsivad need kauem teravad.


Nugade käsitsi pesemise järel tuleb need kohe kuivatada. Fiskarsi nuge ei tohi leotada. Väldi kareda pinnaga käsnade kasutamist, sest need võivad tera välispinda kahjustada. Samuti ei tohi lasta toidujääkidel noa pinnal ära kuivada, sest toidus sisalduvad happed kahjustavad ajapikku pinda. Nõudepesumasinas pesemisel on oluline jälgida, et noad ei puutuks kokku muude köögiriistade või nõudega, sest need võivad kahjustada noa lõiketera.

Roosteplekid

Mõnikord on nõudepesumasinas väikesed roostetükid, mis võivad pärineda masina sisemusest, mõnelt pestavalt esemelt või võivad olla sinna jäänud eelmisest pesust. Masina töötamise ajal võib see sattuda nugadele. Rooste vältimiseks ava nõudepesumasina uks kohe pärast pesuprogrammi lõppu, võimaldades aurul masinast välja pääseda. Pärast pesemist kuivata noad kuiva riidest käterätikuga. Kui nugadele ilmuvad roosteplekid, saad need eemaldada tavalise terasepuhastusvahendiga

Nugade hoiustamine

Nuga muutub kiiresti nüriks, kui on lahtiselt sahtlis, kus tera puutub kokku teiste köögitarvikutega. Selline koos sahtlis hoidmine on ka ohtlik. Noad on õige hoiustada kas noahoidikus, sahtlis spetsiaalses noahoidjas või seinale kinnitatud noamagnetil.

Fiskars FF nugadealus 5 noaga bambus

Loe siit lisaks Fiskars Kodu kasulikke nõuandeid

Fiskars Norden Grill Chef kahvel
Fiskars

Fiskars Norden Grill kuulutab grillihooaja avatuks

2023. aasta kevad toob kaasa värsked valikud. Uued Norden Grill Chef tooted on multifunktsionaalsed – neid saab kasutada aastaringselt nii köögis kui õues, erinevatel pliitidel või lahtisel tulle. Norden on Fiskarsi premium sari, mis on mõeldud oma ala entusiastile, kes vajab parimat. Norden ammutab inspiratsiooni põhjala loodusest, kultuurist ja traditsioonidest ja tõlgendab neid tänapäevasel viisil. Kõik tooted valmistatakse esmaklassilistest materjalidest ja neil on 25-aastane garantii.

Loe siit »
Fiskars noad
Fiskars

Milline nuga on parim?

Teame, kui oluline on leida õiged töövahendid, mis arvestaksid sinu soove ja vajadusi. Fiskarsi valikus on parimad noad ja noakomplektid nii kogemustega kui algajale kodukokale. Tomatinuga, koormisnuga, suur kokanuga, leivanuga, fileerimisnuga, juurviljanuga, lihanuga jne. Sellest postitusest saad teada, milliseid noasarju Fiskars pakub ja mis on nende erinevused.

Loe siit »
Norden
Fiskars

Milline Fiskarsi sari on sinu kööki parim?

Fiskarsi sarjad – Fiskarsi valikus on nii palju kööginõude ja –tarvikute sarjasid, et silme eest võtab kirjuks. Milline Fiskarsi sari on sinu kööki parim – Norden, Rotisser, All Steel, Hard Face, Functional Form või hoopis Classic? Loe siit ja Sul on valiku tegemine lihtsam.

Loe siit »
Fiskarsi esimesed lastekäärid
Fiskars

Fiskarsi esimesed lastekäärid

Inimese aju areneb kõige kiiremini sünnist kuni kolmanda eluaastani. Seega ei ole olulisemat aega lapse arengu soodustamiseks ja mõjutamiseks, kui seda on esimesed eluaastad. Fiskars viis läbi uuringu eesmärgiga teada saada, milliseid kääre on erinevas eas eelkooliealistel lastel turvaline ja mugav kasutada.

Loe siit »
Fiskarsi käärid ReNew taaskasutatud materjalist
Fiskars

Fiskarsi taaskasutatud materjalist käärid ReNew

Fiskars on alati olnud uuenduste esirinnas ja see kajastub ka pühendumises jätkusuutlikumale tulevikule. ReNew taaskasutuskäärid on üks näide Fiskarsi jätkusuutlikust disainist – taaskasutatud ja taastuvad materjalid on muudetud suurepärasteks tööriistadeks.

Loe siit »
Kodu

5 kasulikku nippi panni valimiseks ja hooldamiseks!

Selle küsimuse üle oleme tõenäoliselt mõelnud kõik, kes armastavad süüa teha. Kvaliteetne pann on eelduseks, et söögitegemine tõesti õnnestus. Panne on aga väga erinevaid ning seetõttu võib valimine osutuda keeruliseks. Loe siit kasulikke nõuandeid enne panni ostmist.

Loe siit »
Fiskars pann
Fiskars

Fiskars kodutoodete kataloog 2021

Tutvuge Fiskarsi kodutoodete kataloogiga. Sealt leiate pannide tehnoloogiate, materjalide ja pinnakatete tutvustuse. Lisaks leiate infot Fiksarsi nugadest, kääridest ja köögitarvikutest. Kataloog on inglise keeles.

Loe siit »
fiskars hard edge
Fiskars

Fiskarsi uus nugadesari Hard Edge

Fiskars Hard Edge noad on loodud nii, et need vastaksid tänapäevastele toiduvalmistamise vajadustele: lõikeserv püsib kaua terav ja käepideme ainulaadne pinnastruktuur tagab täiusliku haarduvuse.

Loe siit »
Kodu

Fiskars kööginõude uus pinnakate

Kummalise nimega kööginõude sarjal Kovanaama/Hard Face on pikk ajalugu. Kui Hackmani kaubamärgi tootevalikusse tuli väga vastupidava pinnakattega ja nõudlikele tingimustele vastav sari, siis pandi sellele sobiv soome keelne nimi – Kovanaama (kõva nägu). Peale seda, kui Fiskarsi kontsern omandas Hackmani kaubamärgi, läksid kõik kööginõud Fiskarsi kaubamärgi alla ja hakati kasutama inglise keelset Hard Face nimetust.

Loe siit »

Kööki kutsutakse kodu südameks. Fiskars teeb toiduvalmistamise lihtsamaks ja kergemaks, et saaksid nautida elu kõige magusamaid hetki. Fiskarsi vahendeid on hõlbus kasutada, puhastada ja hoiustada ning sellepärast ka lihtne armastada! Valikusse kuuluvad erinevast materjalist Fiskarsi potid, pannid, haudepotid, noad, köögitarvikud ja käärid. Maailmaklassi disainerid on taganud selle, et sinu köögiriistad on nii nägusad kui ka kvaliteetsed. Pole tähtis, millist maitsvat rooga sa parajasti valmistad, meie saame pakkuda parimat.

Loodus Invest on pikaajalise kogemusega aia- ja metsatehnika ning kodu- ja vabaajatoodete maaletooja ja edasimüüja. Meie kodulehelt leiab tuntud kaubamärkide nagu Fiskars, Stiga, Iittala, Hackman, Arabia, Stiga Sport, Gerber, Rukka, Alpina, Carlton, Grimsholm Green, Bernina, Bernette parimaid tooteid väga hea hinnaga. Vaata Fiskars Kodu sooduspakkumisi siit.

Title

Go to Top