Kuidas on kõige parem oksi koristada?

Nii kevadel kui ka sügisel tekib aias suur hulk oksi nii tormide tõttu kui ka okste lõikamise tõttu.

Mida okstega edasi teha?
Peamised võimalused on okste põletamine, purustamine ja jäätmekonteinerisse viimine.

1. Okste põletamine

See meetod on võimalik vaid seal, kus naabreid pole lähedal. Linnades ja asulates on okste põletamine keelatud. Lisaks peab arvestama tuleohuga. Põletamise tulemusel tekkiv tuhk on vaja seejärel eemaldada, et tagada aia esteetilisus.

2. Okste purustamine

Seda saab mugavalt teha kas elektrilise või bensiinimootoriga oksapurustajaga. Tekkivat multši saab kasutada aias umbrohu tõrjeks ja jalgteede kattematerjalina.

3. Okste jäätmekonteinerisse viimine

Kuna oksad võtavad väga palju ruumi, siis saab korraga konteinerisse panna väikese osa oksi. Nii jääb suur hulk oksi aeda hunnikutesse seisma. Hunnikute alune rohupind saab omakorda kahjustada (eriti kevadel, kui rohi tärkab).

Eelnevast võrdlusest nähtub, et okste purustamine on kõige efektiivsem meetod okste käitlemiseks. Siinkohal mõned mõtted, kuidas okste purustamisel tekkivat multši kasutada.

Kõik aiapidajad on ilmselt aianduspoest multši ostnud. Kas vähem või rohkem, aga multši ostmisel kerkib silme ette arvutuskäik: mitu kotti multši osta, et peenra ääred, teerada või vaarikad saaksid multšitud. Keskmise aia puhul võib multši ostmise kulu kujuneda juba päris suureks. Lisandub ka aja- ja kütusekulu sõidule aianduspoodi. Teisalt on kodus vaja lahendada ka probleem, mida teha oksahunnikutega? Siinkohal tulebki appi oksapurustaja, mis aitab vabaneda okstest ja annab multši, mida saab kohe kasutada teeradade, viljapuude ja põõsaste, vaarikate või peenraäärte katmiseks. Multšikate annab aiale kauni ja korrastatud välimuse.

okste koristamine

Oksapurustaja kasutamine on lihtne ja ohutu. Elektrilise oksapurustajaga saab tavaliselt purustada kuni 4cm jämedusi oksi.

Riiv tüüpi purustajad aitab peenestada lillevarsi, oksi, juuri, aga ka puu- ja köögiviljade koorimisjääke.

STIGA BIOPURUSTAJA BIOMASTER 2200, mis on riiv tüüpi purustaja. Puudub tagasikäigu funktsioon.

Frees tüüpi purustajad. Need töötavad oluliselt vaiksemalt ja lisaks on vibratsiooni vähe. Samas võtab freesimine rohkem aega, kui riiv tüüpi purustamine

STIGA Bio Silent 2500, mis on frees tüüpi purustaja. Olemas tagasikäigu funktsioon.

Elektrilisel oksapurustajal Alpina SH 2.5 E on 8-teraga lõikussüsteem, mis saab hakkida kuni 40 mm läbimõõduga oksi.

ALPINA SH 2,5 E Plastkasti mahub kuni 60 liitrit hakitud materjali.

Kõik oksapurustajad on ehitatud selliselt, et sissevõtuavast ei mahuks käsi lõiketeradeni. Ummistuste tekkimisel kasutage tagasikäigu nuppu või kui see puudub, siis lülitage seade välja ja eemaldage toitekaabel ning siis alles asuge ummistust eemaldama.

Okste tõstmiseks kasutage kindlasti ka töökindaid ja kaitseprille, sest oksahunnikus on tihti ka peenikesi oksi, mis silmi ohustavad.

Oksapurustaja jaoks pikenduskaablit kasutades jälgige sellele märgitud maksimum võimsust, mis näitab kas see sobib näiteks 2500W oksapurustaja jaoks.

Kui olete kasvõi mõned korrad kasutanud oksapurustajat, siis näete kuidas oksad saavad kiiresti eemaldatud ja aed muutub ilusamaks, sest nii jalgrajad, viljapuude- ja põõsaste alused kui ka peenrad on korrektselt multšitud.

Stiga kaablivaba robotniiduk. Videotutvustus

Kas oled unistanud robotniidukist ja muru niitmisest ilma, et peaksid piirdekaabli paigaldamisega vaeva nägema? Stiga kaablivaba robotniidukiga on nüüd see võimalik! Unusta keeruline seadistamine ja kaevamine ning naudi lihtsat ja mugavat niitmist. 2023. aasta kevadel tuli müüki täiesti UUS Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada. See tähendab intelligentset ja kaablivaba aiahooldust. Loe siit rohkem.

Üks vaiksemaid robotniidukeid, mis tehtud on! STIGA – uue põlvkonna robot Teie aias!

Kompaktne ja kerge STIGA robotniiduk navigeerib sujuvalt erineva kujuga aiaaladel, manööverdades hästi ka kitsastes kohtades, jätmata põrkejälgi puudele ja põõsastele. Uue robotniiduki üks olulisi eeliseid ongi selle äärmiselt vaikne töörežiim. Ka aia puhkealade ümbruses töötades ei sega robot seal rahu ja vaikust nautivaid puhkajaid.

2024-03-08T12:36:09+00:00

Title

Go to Top