Oiva Toikka kollektsioon – austusavaldus uudishimulikule meelele

Mõned aastad tagasi leiti Iittala klaasivabrikus Oiva Toikka arhiivi uurides kolm varem avastamata kasti ajast, mil Toikka seal töötas. Nende sees olid imelised joonised, mustrid ja visandid, mida polnud varem nähtud. Pärast hoolikat arutelu Toikka enda ja tema perega otsustati, et maailm peaks neid uusi avastusi nägema.

Oiva Toikka (1931–2019) on tuntud Soome disainer. Tema fantaasiarikas, rikkalik ja julge klaasikunst on kõrvalekalle Põhjamaade peavoolu disainist. Oma karjääri jooksul disainis Toikka mitmeid populaarseid klaasikollektsioone, sealhulgas Frutta, Flora ja loomulikult Birds by Toikka, mille kirglikke kollektsioneerijaid on üle maailma. Lisaks klaasile hõlmas tema kunstiline tegevus keraamikat, moedisaini lavastamist ning isegi plastikust interjöörielemente ja mööblit. Toikka näitused olid alati rahvast tulvil.

Oiva Toikka arhiiv on turvaliselt hoiul Iittala klaasivabrikus. Mõned aastad tagasi leiti tema näidiste uurimise käigus kolm varem avastamata kasti ajast, mil Toikka seal töötas. Nende sees olid imelised joonised. Mõned neist olid realiseerunud esemeteks nagu Kastehelmi, aga oli ka mustreid ja visandeid, mida polnud varem nähtud. Pärast hoolikat arutelu Toikka enda ja tema perega otsustati, et maailm peaks neid uusi avastusi nägema. 

Iittala OTC

Oiva Toikka kollektsiooni (OTC) valiti välja 6 tööd:

Oiva Toikka Iittala kollektsioon Gepard

Gepard

Mustrist leiate häbeliku gepardi, kes end peidab ja märkate, et paljud figuurid on tegelikult lehed, loomad ja linnud.

Oiva Toikka kollektsioon Helle

Helle

Juhuslikud, erinevate värvide, suuruste ja vahemaadega täpid moodustavad mustri. Algselt loodud 1980ndatel Arabia Pro Arte jaoks. Valge taust muudab Helle heledaks ja säravaks nagu suvepäev, millele “helle” tegelikult viitabki – see tähendab soome keeles soojust päikesepaistelisel suvepäeval.

Oiva Toikka kollektsioon Pompom

Pompom

Värvika ja mängulise mustri visandas Toika klaasikunsti tarbeks. Väikesed detailid ja elemendid koos oskuslike värvivalikutega muudavad Pompomi tõelisteks meistriteoseks.

Linnuke

Pole raske ette kujutada, kuidas see veider lind ringi käib ja imestab inimeste tegemiste üle. Lind on osake suuremast linnumaja mustrist. Temas on õnnestunud tabada Toikka kuulsate lindude olemus: iga klaaslind, linnumudel ja isegi visand on omaette tegelane koos unikaalsete omaduste ja looga.

Linnumaja

Kümnete ainulaadsete lindude rivistatud kogunemine. Üksikasjalik muster on nagu Oiva Toikka erineva kuju ja suurustega lindude visandiraamat. Oma karjääri 50 aasta jooksul joonistas Toikka sadu linde ja tulemuseks on üle 500 erineva klaaslinnu.

Kõik mida vajate

Näoillustratsioon, mille julged jooned ja väljenduslikkus köidavad tähelepanu. Nina kattev väike tekst „ All you need” ärgitab kujutlusvõimet. Toikka oli osav illustraator ja tema algne soov oli õppida graafilist disaini. Selle asemel õppis ta keraamikat, kuid see ei takistanud teda kogu oma disaineri- ja kunstnikuelu jooksul kujutlusvõimelisi pilte joonistamast.

The Curious Mind of Oiva Toikka

I trust in accidents and
misunderstandings.
– Oiva Toikka

Oiva Toikka kollektsioon

Toikkale oli eriti oluline, et objektid ja kujundid sobituksid materjaliga. Seetõttu kaaluti iga mustrit väga hoolikalt. The Curious Mind of Oiva Toikka ühendab 6 kunstiteost, mis on erinevad, aga jagavad sarnaste joonte ja detailidega julget graafilist stiili.

Oiva Toikka kollektsioon (OTC) sisaldab taldrikuid, kruuse, voodipesu, tekke, rätikuid, riidest kotte, kunstiplakateid ja muud. Valikus on spetsiaalsed Fiskars X Iittala käärid, mis ühendavad klassikalised Fiskarsi 21 cm käärid Toikka visuaalse maailmaga. Olgu see soe pruun gepardi tekk või värviline voodipesu – The Curious Mind of Oiva Toikka kutsub teid väljendama oma ainulaadset stiili kõigis elu uudishimulikes nurkades.

Tutvu OTC valikuga. Tellimiseks võta ühendust heli@loodusinvest.ee või vaata meie e-poodi, kus valik ajapikku täieneb.

Loodus Invest e-poes on kõik Iittala tavahinnaga tooted kuni 31.12.2021 Swedbank klientidele -25% soodsamad.