Vaata siit ajajoonelt Iittala põnevat lugu koos video ja disaininäidistega.
Iittala alustas 1881. aastal klaasitehasena, kuid tähendab nüüdseks terveid kollektsioone maailmakuulsaid disainesemeid, mis on valmistatud igapäevaelu rikastamiseks.
Alanud aastal tähistab see armastatud Skandinaavia disainipioneer 140. sünnipäeva.

Iittala lugu – 140 aastat progressiivset põhjamaist disaini

Iittala lugu. Algusaastatel tootis Iittala klaasnõusid puhumise ja pressimise teel tehasesse toodud mudelite järgi. Läbimurre Iittala jaoks tuli modernismi ja funktsionalismi algusaastatel (1930. ja 1940. aastatel), mil disainipioneerid Alvar ja Aino Aalto ning Kaj Franck panid aluse piire nihutavale ning ilust ja funktsionaalsusest tulvil Iittala disainifilosoofiale. Viimane hoiab au sees ajatut disaini, mida pärandatakse järgmistele põlvkondadele.

1930. aastatel hakati Iittalas korraldama ka uute disainide ja disainerite leidmiseks kuulsaid klaasidisaini konkursse. Aino Aalto osales ühel sellisel konkursil 1932. aastal. Selle tulemuseks on Aino Aalto klaasivalik, kust leiab ka näiteks joogiklaasid, mis on Iittala praeguse püsivaliku kõige vanemad esemed. Alvar Aalto kujundatud revolutsiooniline Aalto kollektsioon võitis 1936. aastal samuti selle kuulsa konkursi. Soome järvedest inspireeritud vaasist on tänaseks kujunenud Soome klaasidisaini ikoon.

Iittala lugu

Aino ja Alvar Aalto

Kaj Franck

Oiva Toikka

1958. aastal sündisid veel teisedki armastatud klaasesemed – Kaj Francki Kartio klaasid, mis on siiani Iittala kollektsiooni üks alustalasid. 1963. aastal nimetas Franck aga legendaarse disaineri ja kunstniku Oiva Toikka Iittala klaasivabriku disaineriks. Toikka ühendas Iittala teadmised värvilisest klaasist oma loovuse ja tehniliste eksperimentide armastusega ning disainis oma karjääri jooksul palju populaarseid kollektsioone ja ainulaadseid kunstiteoseid. Maailmakuulus Birds by Toikka kollektsioon on tema üks armastatumaid töid. Esimene lind, kärbsenäpp, tõusis lendu juba 1972. aastal.

Täna on Iittala rahvusvaheliselt tuntud kaubamärk. Kuigi klaas jääb alatiseks Iittala keskmesse, siis leiab tuntud brändi kollektsioonidest kööginõusid, sisustusesemeid ja kunsti ning materjalidest on esindatud nii keraamika, metall, puit kui ka tekstiil.

20.sajandi disainiklassikute kõrval näeb nüüd esemeid, mis on loodud potentsiaaliga, et ka need võiksid ühel päeval klassikute staatusesse tõusta. Iittala kollektsioonide ja esemete autorid on tunnustatud disainerid nagu Alfredo Häberli, Harri Koskinen, Klaus Haapaniemi, Ronan ja Erwan Bouroullec, Matti Klenell, Philippe Malouin ja Jasper Morrison. Iittala teeb ka koostööd Issey Miyake ja minä perhoneniga – brändidega, kes jagavad Iittalaga sarnast disainifilosoofiat.

 Swedbank kuldklientidele on kõik Aalto sarja tooted tavahinnast 25% soodsamad kuni 31.03.2021

Iittala lugu ajateljel

Vaata meie E-poes Iittala tooteid

Aalto kollektsioon

Essence kollektsioon

Kastehelmi kollektsioon

Raami kollektsioon

Teema kollektsioon

Nappula kollektsioon

Taika kollektsioon

Ultima Thule kollektsioon

Jätkusuutlik tulevik

Täna on Iittala pühendunud jätkusuutliku tuleviku loomisesse. Ringmajandust ja ümbertöödeldavust võetakse arvesse juba alates disainiprotsessist. Iittala soovib vähendada jäätmete teket kõikides oma tegevustes ning aidata sama teha ka oma partneritel. 2030. aastaks soovib ettevõte kõik enda tekitatud jäägid ümbertöödelda ja taaskasutada. Selle eesmärgini on juba jõudnud Iittala klaasitehas Soomes. Kõik läbipaistev ja taaskasutatav värviline klaas sulatatakse uuesti toormaterjaliks, milleks valmib 100% ümbertöödeldud klaasesemete kollektsioon. Järelejäänud klaasi, mida ei saa kasutada uute toodete valmistamiseks, kasutatakse ehitusäris.

Iittala investeerib ka ringmajandusse. Alates 2019. aastast ostab ja müüb auhinnatud Iittala Vintage teenus kasutatud Iittala esemeid. Samuti võimaldab teenus inimestel ümbertöötlemisse suunata katkised ja kulunud klaasesemed ning keraamika. Hetkel toimib Vintage-teenus Soomes ja Rootsis, kuid plaan on laieneda ka mitmetele teistele turgudele.